Odcházející monarcha vyzval k válce

Vyšlo: 15.1. 2003, www.blisty.cz

Václav Havel ve svém středečním (15.1.) projevu v parlamentu vyzval poslance, aby ve čtvrtek, až budou rozhodovat o účasti ČR na válce v Iráku, rozhodovali bez ohledu na průzkumy veřejného mínění a články v novinách. "Nebyli jsme zvoleni, abychom se pořád líbili," prohlásil (viz on-line magazín deníku Právo a portálu Seznam.cz).

Není snad třeba připomínat, že podle průzkumů veřejného mínění je 61% našich občanů proti válce, ve Francii je to dokonce 77% občanů.

V tomto kontextu je interpretace Havlova vystoupení jednoznačná. Žádá poslance, aby rozhodli proti vůli většiny občanů, neboť oni i on jsou obdarování větší moudrostí než obyčejní lidé z ulice, jen oni tedy mohou rozhodnout, co je správné a pro nás dobré.

Rozhodnout proti vůli většiny, která si válku nepřeje a nevěří v její oficiální zdůvodnění, znamená rozhodnout pro válku!

Obdivuji se tomuto postoji prostých občanů, kteří ani přes masivní propagandu v médiích a trapné vystupování známých osobností na ČT 1 (viz nedělní večerní zprávy) na podporu války, si zachovali schopnost samostatného úsudku a této válečnické propagandě nepodlehli. Ne politici, ale občané si zachovali střízlivou hlavu!

Česká média se chovají stejně jako za komunismu, sledují ve své drtivé většině proamerickou linii, aniž by se obtěžovala kritickým rozborem oficiálních tvrzení.

Válečnická propaganda se nese na vlně emocí vyvolaných útokem z 11. 9. 2001.

Avšak chybí jediný důkaz, že by s tím měl Irák něco společného.

V Iráku je diktatura a jsou zde porušována lidská práva.

Avšak mnoho jiných zemí, kde je diktatura a kde se porušují lidská a mučí vězni, patří k nejbližším spojencům USA.

USA se prohlašují za ochránce demokracie a lidských práv.

Avšak to jim nikdy nebránilo v podpoře a nastolování krvavých diktatur, pokud tyto nestály v cestě amerických hospodářských a politických zájmů.

Ostatně i sám Václav Havel vždy vykazoval porozumění pro porušování lidských práv, pokud se dělo ze strany feudálních vládců (viz článek "Případ Pilip, Bubeník a Havel, BL 27.2. 2001).

Vláda USA se v mnoha případech dokonce podílela na svržení demokracie a nastolení diktatury, jak tomu bylo v minulosti v Iránu, v Chile a nyní se o to snaží ve Venezuele.

Vláda USA se nikdy vážně nezabývala tím, jak odstranit nespravedlnosti v mezinárodním obchodě a pomoci rozvojovým zemím překonat tíživé následky evropského i svého vlastního kolonialismu.

Mnozí lidé si domnívali, že s pádem SSSR se svět konečně zbavil válečné hrozby. Současná vláda USA je však vyvádí z omylu a zdánlivě paradoxně tvrdí, že teprve nyní je svět skutečně nebezpečný. Ani 396 miliard dolarů není dost a do kapes zbrojních firem je nutné přelévat stále větší částky z peněz daňových poplatníků.

Problém není v povaze iráckého režimu. Problém je v tom, že Irák má ve svých nalezištích zásoby ropy ve výši 113 miliard barelů ve známých zdrojích o všem s předpokladem na 250 miliard barelů. Pro srovnání u Saudské Arábie, která má největší známé zásoby, to činí 262 miliard barelů.

USA využívají své momentální zbrojní a ekonomické převahy k rozšíření svého impéria a k ovládnutí strategických přírodních zdrojů. To by jim pak umožnilo určovat světové ceny ropy a tím i politicky diktovat ostatním státům.

V případě České republiky se však jedná o zbytečnou námahu. Současná vláda již pochopila, že Moskvu vystřídal Washington, a postavila se do naší obvyklé role kolonie, která o rozkazech nediskutuje, ale plní je. Podpoříme USA i bez rezoluce OSN, prohlásila na svém nedávném zasedání. Odvolávka na použití zbrání hromadného ničení je jen obvyklá diplomatické klička, která umožní ignorovat mezinárodní právo i OSN samotnou, pokud jen vojenští činitelé prohlásí, že na písku bylo nalezeno pár podezřelých žlutých kapek.

Prohlašuji, že takováto vláda není mou vládou, je to jen vláda nade mnou.

 

Pokud se Vám tento článek líbí, doporučte jej!

google facebook Digg delicious reddit furl mrwong topclanky Jagg bookmarky Linkuj si ! pridej Vybralisme stumble upon myspace twitter

© 2009 - www.valach.info, kontaktní formulář